3 dildə zənginləşdirilmiş kurikulum
Hər üç bölmə üzrə məqsədyönlü şəkildə “21-ci əsr bacarıqları”nın ortaya çıxarılmasını stimullaşdıran əlavə təlim nəticələri, təlim strategiyaları və resurslarla zənginləşdirilmiş özünəməxsus kurikulum tətbiq edilir.
Azərbaycan və rus dilində təhsil Azərbaycan Respublikası Təhsil Nazirliyi tərəfindən təsdiq edilən milli kurikulumun, ingilis dilində təhsil isə Kembric Beynəlxalq Məktəbi statusu ilə Kembric kurikulumunun bazasında müvafiq qaydada zənginləşdirilərək tətbiq edilir.
Kiçik sinif konsepti və təmayüllər üzrə təhsil imkanı
Orta və tam orta siniflərdə ortalama şagird sayı 14-16 nəfərdir. Bu sayı maksimum 18 şagirdlə məhdudlaşdırırıq. Şagird sayı dərsin keyfiyyətini artırmaqla yanaşı, uşaqlara fərdi yanaşma baxımından da əlverişli imkanlar yaradır.
Şagirdlərin seçmək istədikləri ixtisaslar üzrə daha səmərəli təhsil almaları üçün 10-11-ci siniflərdə tədris təmayüllər üzrə qurulur. Bu zaman şagirdlər xüsusi seçim etdikləri fənlər üzrə daha kiçik qruplarda (4-5 nəfər) intensiv tədrisə cəlb edilir.
Xarici dilin tədrisində müasir yanaşma
Xarici dilin öyrənilməsinə xüsusi əhəmiyyət verilir. Azərbaycan və rus dilində tədris aparılan bölmələrdə şagirdlərə həftədə 5 saat ingilis dili dərsi keçilir. İngilis dilində tədris aparılan bölmədə isə Azərbaycan və rus dilinin tədrisi xüsusi yanaşma ilə daha mütərəqqi üsullarla aparılır. Bundan başqa bölmədən asılı olaraq, şagirdlərin alman, ispan və ya fransız dilini əlavə dil kimi öyrənmək imkanları da mövcuddur.
İngilis dilinin öyrənilməsinin səmərəliliyini ölçmək məqsədilə Kembric Qiymətləndirmə imtahanları vasitəsilə şagirdlərin biliklərinin qiymətləndirilməsi təşviq edilir.
Rəqəmsal bacarıqlar və kodlaşdırma
Şagirdlərimizi gələcək qlobal rəqabət mühitinin tələb etdiyi bilik və bacarıqlara uyğun hazırlaşdırmaq missiyamıza əsasən ibtidai siniflərdə rəqəmsal bacarıqlar və kodlaşdırma biliklərinin tədrisinə başlayırıq.
Fərdi nailiyyətlərin izlənməsi və ehtiyaclara uyğun əlavə dəstək xidməti
Dərs ilinin əvvəlində bütün əsas fənlər üzrə keçirilən diaqnostik qiymətləndirmə əsasında şagirdlərin "Fərdi Nailiyyət Hədəfləri"™ müəyyənləşdirilərək fərdi qaydada valideynlərlə/şagirdlərlə müzakirə edilir.
İl ərzində şagirdlərin inkişafı "Fərdi Nailiyyət Hədəfləri"™ üzrə izlənilir. Lazım olduqda əlavə öyrənmə ehtiyacları ilə bağlı valideynlərlə fərdi müzakirələr aparılır və Əlavə Dəstək Proqramı hazırlanır. Şagirdlər üçün Əlavə Dəstək Proqramı dərs müddətində və ya dərsdən sonra fərdi və ya qrup halında icra edilir.
İnkişaf edən zehniyyət əsaslı təhsil və qiymətləndirmə
ABŞ-ın Stanford Universitetinin professoru Karol Dvek tərəfindən aparılan tədqiqatlar sübut edir ki, uşaqların istedadı heç də həmişə genetik olmur. Onların sahib olduğu zəka və bacarıqlar dəstəkləyici mühitdə davamlı çalışqanlıq və səylərlə inkişaf etdirilə və hətta anadangəlmə istedada malik uşaqları ötə bilər.
Buna görə də özünəinamı, çalışqanlığı təşviq edən öyrənmə mühitimizdə şagirdlərimizin nəticələrini deyil, öyrənmə prosesində göstərdikləri səyləri və növbəti inkişaf addımlarını önə çıxaran qiymətləndirmə (rəy) sistemimizlə təlim nəticələrinin mənimsənmə səviyyəsinin maksimum həddə çatmasına dəstək oluruq.
Hərtərəfli İnkişaf Fəaliyyətləri™
Mərkəzin təhsil modelinə şagirdlərin istedadlarını kəşf etməyə, maraq dairələrini genişləndirməyə və müxtəlif istiqamətdə bacarıqlarını inkişaf etdirməyə şərait yaradan Hərtərəfli inkişaf proqramı da daxildir.
Mərkəzdə təhsil alan bütün şagirdlər yaş qruplarından asılı olaraq, müxtəlif istiqamətlər üzrə təklif olunan Hərtərəfli inkişaf fəaliyyətlərinə qoşula bilər.
Hərtərəfli inkişaf fəaliyyətləri təkcə müstəqil dərsdənkənar fəaliyyətlər ilə deyil, baza kurikulumların zənginləşdirilməsi nəticəsində tədris proqramına daxil edilən əlavə proqramlar (məsələn, rəqəmsal bacarıqlar, həyati bacarıqlar, biznes bilikləri və s.) vasitəsilə də həyata keçirilir.
Tam orta məktəb üzrə əlavə xidmətlər
İxtisas seçimi və karyera planlaşdırması üzrə məsləhət xidməti
Məktəb, valideyn və şagird əməkdaşlığını təmin edərək artıq 8-ci sinifdən etibarən şagirdlər üçün fərdi ixtisas və universitet alternativləri müəyyənləşdirilir və fərdi yol xəritəsi hazırlanır. Belə ki, valideyn, şagird və pedaqoqlarla birlikdə müəyyənləşdirilən ixtisas və universitetlər üzrə minimal tələlər müəyyənləşdirilərək şagirdin səmərəli hazırlıq proqramı tərtib olunur və təqib edilir.
Şagirdlərin ixtisas və universitet seçiminə dəstək olmaq məqsədilə təcrübəli şəxslər və universitet nümayəndələri ilə vaxtaşırı görüşlər təşkil olunur.
Şagird universitetlərə müraciət, yerləşdirilmə və s. ilə bağlı peşəkar dəstək xidmətindən istifadə edə bilir.
Əlavə ixtisaslaşma və kvalifikasiya əldə etmə imkanları
Şagirdlərimiz məktəbdə müvafiq ixtisaslaşma və kvalifikasiyalar üzrə sertifikatlar əldə etmə imkanına sahib olmaqla həm gələcək həyat üçün zəruri bacarıqlara yiyələnir, həm də ali təhsil istiqamətində əhəmiyyətli üstünlüklər qazanırlar.

Enhanced curriculum in 3 languages
Each of the three streams uses a unique curriculum enhanced with extra learning outcomes, strategies and resources that promote the development of “21st-century skills”.
Education in Azerbaijani and Russian languages is based on the national curriculum approved by the Ministry of Education of the Republic of Azerbaijan, while education in English is based on the Cambridge curriculum, with the status of the Cambridge International School.
Small class size and opportunity for biased education
The average number of children in the primary grades is 14-16. This number is limited to a maximum of 18 students. It increases the quality of the lesson and sets favourable conditions for children in terms of individual approach.
The biased education model is applied in grades 10-11 to make students study more effectively in the specialities they want to choose. Thus, the subjects students specially chose are taught intensively in smaller groups (4-5 people).
A modern approach to foreign language teaching
Special attention is paid to foreign language learning. English is taught for 5 hours a week in the Azerbaijani and Russian streams. In the English stream, the Azerbaijani and Russian languages are taught with a special approach. Furthermore, depending on the stream, students might learn German, Spanish or French.
Students are encouraged to measure their knowledge through the Cambridge Assessment Exams to evaluate the effectiveness of English language learning.
Digital literacy and coding
We begin teaching digital literacy and coding in the primary grades to provide our students with the knowledge and skills the global competitive environment requires.
Tracking of individual progress and additional support service
Based on the diagnostic assessment conducted at the beginning of the academic year in all major subjects, “Individual Achievement Goals”™ are identified and announced to parents/students individually.
Students’ progress is tracked through the “Individual Achievement Goals” during the year. If there is a need for further learning, this is discussed with their parents, and the Additional Support Programme is developed. The Additional Support Programme is implemented individually or in groups during or after class.
A growth mindset-based education and assessment
Research conducted by Carol Dweck, a professor at Stanford University in the United States, shows that children’s talents are not always inherited. Their intelligence and skills can be developed in a supportive environment, with constant diligence and efforts, and can even exceed children born with innate talents.
To this end, in our learning environment promoting diligence, we support children to enhance their learning outcomes through our assessment (feedback) system that highlights their efforts in the learning process and the next development steps, rather than their results.
Holistic Development Activities™
The educational model of the Centre includes the “Holistic Development Programme” that allows students to discover their talents, expand their interests and develop their skills in various fields.
All students studying at the Centre are eligible to participate in the holistic development activities offered in different areas, depending on age groups.
Holistic development activities are carried through both independent extracurricular activities and additional teaching programmes (digital literacy, life skills, business knowledge, etc.) included in the curriculum as a result of the enhancement of primary curricula.
Additional services for high school
Consulting services for speciality choice and career planning
Starting from the 8th grade, speciality and university selection for students are made, and an individual road map is built by ensuring cooperation among school, parents and students. Thus, together with parents, students and educators, an effective student training program is developed and followed by defining the minimum requirements of the identified specialities and universities.
Regular meetings with experienced people and university representatives are held to support students’ speciality and university selection.
Students can get professional support in connection with applying to universities, accommodation, etc
Opportunities for additional specialization and qualification
By having the opportunity to get certificates for relevant specializations and qualifications at school, our students acquire the necessary skills for their future life and significant advantages in higher education. In these programs, students can develop the following skills and receive special training in relevant qualifications: