Öncəliklə, Mərkəzimizin veb-saytına daxil olduğunuz üçün təşəkkür edirəm.
XXI Əsr Beynəlxalq Təhsil və İnnovasiya Mərkəzi ölkənin ilk özəl məktəblərindən biri kimi 2001-ci ildən bəri fəaliyyət göstərir. Hazırda Mərkəzin nəzdində tam orta məktəb və məktəbəqədər hazırlıq mərkəzi fəaliyyət göstərir. Hər iki müəssisədə tədris milli və tanınmış beynəlxalq proqramlar əsasında 3 dildə aparılır.
Mərkəzimizdə şagirdlərə 21-ci əsrdə uğur əldə etmək üçün tələb olunan əsas bilik və bacarıqları qazandırmağı, eləcə də onların həyatları boyunca məzunu olmaqdan qürur duyacaqları məktəb olmağı qarşımıza məqsəd qoymuşuq.
Əsas missiyamız sürətlə dəyişən dünyada baş verən dəyişikliklərlə uyğunlaşan, 21-ci əsr bacarıqlarına yiyələnən, cəmiyyətə töhfə verən, ətraf mühitə və fərqliliklərə hörmət göstərən gənclər yetişdirməkdir.
Mənimsədiyimiz təhsil modeli və infrastruktur  qarşıya qoyulmuş məqsəd və missiyamıza uyğun olaraq formalaşdırılmışdır. Belə ki, şagirdlərimizin fərdi xüsusiyyətlərini nəzərə alan, onların hərtərəfli inkişafına, potensiallarından tam istifadə etməsinə, məktəb yaşlarından maraq və bacarıqlarına uyğun ixtisaslara yönəlməsinə şərait yaradan və nəticədə, gələcəyin uğurlu və xoşbəxt fərdləri kimi yetişməsinə dəstək olan təhsil mühiti bizi fərqləndirən başlıca amillərdəndir.
Eyni zamanda, Mərkəz olaraq şagirdlərimizin ali dəyərlərə sahib fərdlər kimi və ilk növbədə yaşadıqları cəmiyyətə və bəşəriyyətə töhfə verəcək ruhda böyüməsi əsas amalımızdır.
Ümid edirəm ki, Mərkəzin veb-saytında övladınızın təhsili üçün sizi maraqlandıran suallara cavab tapacaq və məktəb seçimi ilə bağlı faydalı məlumatlar əldə edəcəksiniz.

First of all, thank you for visiting our website. The XXI Century International Education and Innovation Centre has been operating since 2001 as one of the first private schools in the country. We are providing K-11 level education at the Centre.
Education is offered in 3 languages based on national and well-known international programmes. We aim to provide our students with the basic knowledge and skills needed to succeed in the 21st century, and to be a school they will be proud to graduate from. Our mission is to raise young people who can keep up with global developments, have 21st-century skills, contribute to society, and respect the environment and differences.
Our goal and mission have shaped our educational model and infrastructure. One of the factors that distinguishes us is the educational environment that takes into account the individual characteristics of our students and ensures that they develop and realize their full potential, focus on specialties relevant to their interests and abilities from school age, and ultimately supports their development as successful and happy individuals of the future. At the same time, the Centre’s primary goal is to raise high-value individuals who will contribute to society and humanity.
I hope that you will find answers to your questions about your child's education, and useful information regarding the choice of the right school for your child on the website of the Centre.
25 years together, on the path to a happy future.
Founded in 2001, 21 Century School has witnessed the development of thousands of students over 25 years. The school has been not just a place of education, but a community that shapes values, nurtures personalities and inspires confidence in the future.
An educational approach based on international programmes, a safe and supportive environment, and a school culture built on teacher-parent collaboration are the main pillars of this journey.
100% university admission rate
70% foreign university admission rate
Take the first step towards your child's successful future today
We invite you to get closely acquainted with our school. Schedule a personal meeting and ask your questions.